Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17268
Firm w katalogu: 3523

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (1091)
Drewno (29)
Krawieckie (53)
Metale (9585)
Opakowania (1632)
Paliwa (37)
Poligrafia (43)
Spożywcze (146)
Tworzywa sztuczne (4652)
(54486)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com / Informacje / Wiadomosci / Sytuacja na polskim rynku węgla: jest źle, a może być gorzej


Sytuacja na polskim rynku węgla: jest źle, a może być gorzej
2015-04-07

Na polskim rynku węgla kamiennego jest nadpodaż węgla i niskie ceny. Kluczem do poprawy sytuacji jest ograniczenie podaży węgla lub duży wzrost jego cen. W najbliższym czasie na wzrosty cen jednak nie ma co liczyć - mówi wnp.pl Krzysztof Kubiszewski, analityk Domu Maklerskiego Trigon.
Sytuacja na krajowym rynku węgla jest raczej kiepska, a może być jeszcze gorzej. Kopalnia Bogdanka od dawna zapowiada zwiększenie wydobycia, stopniowo rośnie moc elektrowni wiatrowych, które wypierają jednostki węglowe. Znaczący jest też udział importu węgla z Rosji, wynoszący ok. 6,5 mln ton rocznie, nawet gdyby go ograniczyć o połowę to i tak nie byłoby to odczuwalne na rynku. Warto przy tym pamiętać, że w 2014 r.
Polska była importerem energii netto. W stosunku do roku 2013 eksport netto energii w 2014 był niższy o ok. 7 TWh. Do wyprodukowania jednej TWh potrzeba ok. 0,5 mln ton węgla kamiennego, co oznacza, że sam spadek eksportu energii przełożył się na mniejsze zużycia o ok. 3-3,5 mln ton węgla. Eksport energii z Polski spadł w dużej mierze z powodu niskich cen energii w Niemczech.
- To wszystko powoduje, że bez znacznego spadku wolumenów w Kompanii Węglowej (KW) zejście z nadpodaży węgla i wzrost cen węgla są niemożliwe - prognozuje Krzysztof Kubiszewski, analityk Domu Maklerskiego Trigon.
Jak wskazuje, kluczem do poprawy sytuacji na krajowym rynku węgla jest Kompania Węglowa. Pierwotny plan Ministerstwa Skarbu Państwa przewidywał zamknięcie czterech kopalń z KW i implikował nieznaczne ograniczenie wydobycia węgla o ok. 2,5 mln ton. Większość pracowników z zamykanych kopalń miała zostać przeniesiona do innych kopalń i miała pracować 6 dni w tygodniu.
Obecny plan naprawy KW zakłada, że żadna z kopalń nie zostanie zamknięta, cztery z nich mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), co oznacza, że nie można spodziewać się ograniczenia wydobycia węgla. KW musi planować wręcz zwiększenie wydobycia: spółka nie planuje redukcji zatrudnienia, zakłada natomiast spadek kosztu jednostkowego i wzrost efektywności.
W 2012 kiedy cena węgla dla energetyki wynosiła ok. 280 zł za tonę to zysk netto KW wyniósł 260 mln zł. Obecnie cena węgla jest o ok. 40 zł niższa a wolumen możliwy do sprzedania jest niższy.
Wg wyliczeń Krzysztofa Kubiszewskiego z DM Trogon bez faktycznej restrukturyzacji dopiero wzrost cen węgla o ok. 60-70 zł na tonie pozwoliłby KW utrzymać się operacyjnie. Biorąc pod uwagę że KW sama tworzy nadpodaż utrzymując wysokie wydobycie na tak duży wzrost cen w najbliższym czasie się jednak nie zanosi.Źródło: gornictwo.wnp.pl/sytuacja-na-polskim-rynku-wegla-jest-zle-a-moze-byc-gorzej,247755_1_0_0.htmlSkomentuj na forum
Forum

Nie ma jeszcze żadnej wypowiedzi. Bądź pierwszy!


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)
Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl